Traktorová poradna
Zpět na pal.cz
+420 602 539 748
Podpora

Nebojí se ani svažitého terénu

20. 2. 2014
V udoli řeky Jevišovky severně od okresniho města Znojma leži v členitem pahorkatem terenu obec Vyrovice. Obec s rozlohou 496 hektarů obyva 176 obyvatel a v jejim katastru mirně převažuje orna půda nad zalesněnym uzemim. Přesto obec vlastni vice než 60 hektarů lesů a pravě k udržbě lesnich cest a jejich okoli je primarně určen novy pomocnik – malotraktor Kioti CK 2810 s přislušnymi adaptery.

obr1.jpg

„Traktor jsme pořidili v zaři 2013 na zakladě 35procentni dotace Evropske unie určene na nakup lesni techniky k udržbě lesnich cest. Na podzim jsme s nim odpracovali 22 motohodin v agregaci s mulčovačem s bočnim posuvem a udržovali s nim plochy podel cest a travnata obecni prostranstvi, ktera nevyžaduji sečeni se sběrem travni hmoty. Pro zimni obdobi počitame s agregaci s čelni sněhovou radlici VARES Mnichovice s pracovnim zaběrem 140 cm. S touto sestavou budeme v obci a jejim okoli zajišťovat uklid sněhu na cestach a chodnicich, ktere nespadaji do spravy SUS. Se zimni udržbou nam v minulosti pomahalo zemědělske družstvo, ale časy se měni. Zaprve zemědělci použivaji převažně vykonnou techniku většich rozměrů, ktera se na naše chodniky a cesty nevejde, a zadruhe často nefungovala ani koordinace praci v navaznosti na udržbu provaděnou SUS,“ objasňuje hlavni důvody pořizeni malotraktoru starosta obce Vyrovice Pavel Vlček.

Do budoucna by ale mělo byt využiti traktoru podstatně širši. „Samozřejmě, že variant agregaci traktoru s nařadim je cela řada a mnohe bychom určitě radi využili. Ale finančni prostředky jsou omezene, teď pravě dokončujeme obecni kanalizaci a tak peněz neni nazbyt. Proto musime vhodne adaptery pořizovat postupně. Zimni agregaci by mělo doplnit rozmetadlo posypovych materialů, při slabši sněhove nadilce bychom radi využivali i zametaci kartač a při uklidu lesů se bude bezpochyby hodit štěpkovač,“ vypočitava možnosti nasazeni traktoru Pavel Vlček.

Proč zrovna Kioti?

„S traktorem zatim jezdim nejčastěji sam, ale do budoucna počitame s vytvořenim pracovniho mista, aby si traktor vzal takzvaně někdo za svůj,“ řika Pavel Vlček. A proč ve Vyrovicich zvolili pravě značku Kioti? „Potřebnou techniku (křovinořez, sekačka) jsme v minulosti kupovali od firmy Agroservis Holy, ktera sidli v nedalekem Moravskem Krumlově. A s jejimi službami a kvalitou vyrobků jsme byli spokojeni. A pravě servis pobliž a dobre zkušenosti s dodavatelem hraly při vyběru značky traktoru kromě ceny nejdůležitějši roli. Navic i v minulosti nam dodavatel vždycky dobře poradil, tak doufam, že ani teď neni čeho se bat, i když někdo na techniku pochazejici z vychodu kouka trochu skrz prsty a obava se jeji kvality, ale to u jihokorejskych produktů neplati,“ uzavira Pavel Vlček.

Ze zahrady ke komunalu

Již dvacet let působi na trhu firma Agroservis Holy. „Začinali jsme prodejem a servisem zahradni techniky, k te větši, komunalni, jsme se propracovali až v poslednich několika letech po vybudovani lepšiho servisniho zazemi. Sortiment zahradni techniky tvoři hlavně produkty značek Husqvarna, VARI, Gardena, Jonsered, DAKR, Honda a dalšich. Piliřem te komunalni je pravě značka Kioti. Zatim se nam podařilo umistit na trhu šest traktorů a uživatele jsou s nimi spokojeni. Doufam, že tomu tak bude i nadale, protože tuto profesionalni techniku samozřejmě prověři až čas a dlouhodobějši uživani,“ řika majitel firmy Agroservis Jan Holy. Firma zaměstnava dva servisni techniky a působi zhruba v okruhu 40 kilometrů od Moravskeho Krumlova. „Dal bychom ani expandovat nechtěli, jelikož poskytovani servisnich služeb je potom časově naročne a neefektivni,“ vysvětluje Jan Holy.

obr2.jpg  obr3.jpg
obr4.jpg obr5.jpg

Nova kapotaž, vyšši vykon

Oproti předchozimu vyraběnemu modelu traktoru Kioti CK22 můžeme na novem stroji CK2810 s pohonem všech čtyř kol vypozorovat hned několik rozdilů.

Hlavni přednosti traktoru zůstava kompletni vyroba v jedne tovarně. Motor, převodovka, napravy a mnoho dalšich komponentů vyrabi značka Kioti. Nova je kapotaž, ktera bude sjednocujicim prvkem všech vyraběnych modelů traktorů Kioti. Kapota je zužena a umožňuje lepši vyhled obsluhy. Navic je vertikalně sklopna, což usnadňuje přistup k servisnim bodům. K jejimu pohodli přispiva i nove ergonomicke uspořadani přistrojove desky. Přidavna zařizeni ovlada obsluha multifunkčnim joystickem. Podstatne je samozřejmě navyšeni vykonu motoru Kioti Diesel na 28 koni.

Důležita je i vykonna čelni hydraulika a vyvodovy hřidel s 540 ot/min vzadu a 2000 ot/min pro mezinapravove sečeni nebo pro čelni vyvodovy hřidel. Zvyšeny vykon traktoru zajišťuji tež dvě čerpadla, z nichž prvni je určeno pro posilovač řizeni, druhe pak pro hydraulicky system (vykon čerpadla 42,9 l/min). Zvětšil se take objem palivove nadrže (25 litrů pohonnych hmot). Stejně jako u ostatnich modelů CK ma uživatel možnost vyběru mezi manualni mechanickou (řazeni 6/2) a hydrostatickou dvoustupňovou převodovkou a hydraulickym posilovačem řizeni. Oproti předchozimu modelu se traktor pohybuje na většich kolech.

Diky svym rozměrům a hmotnosti splňuje kompaktni traktor Kioti CK2810 požadavky pro nasazeni napřiklad při uklidu užšich prostor a chodniků, ale zvladne i praci s adaptery, ktere vyžaduji vyšši vykon motoru. Zvladne tak činnosti při udržbě zeleně, praci s čelnim nakladačem a ve verzi s kabinou i při zimni udržbě komunikaci.

Text a foto Roman Paleček
Uveřejněno v časopisu Komunální technika č. 1/2012