Traktorová poradna
Zpět na pal.cz
+420 602 539 748
Podpora

Prioritou jsou traktory do výkonu 90 koní

20. 2. 2014
Od roku 1996 se firma Martina Laciny zabývá prodejem a servisem především komunální, vinařské a zahradní techniky. Zprvu měla v nabídce pouze použité a repasované stroje, k těm ovšem postupem doby přibyla i nová technika. Dnes jsou pilířem sortimentu především traktory Kioti, Shibaura a Belarus.

o1-(1).jpg

Svoji činnost zahájila firma prodejem a servisem použitých strojů. „Před těmi více než patnácti lety bylo velkým úspěchem uvést na trh něco nového. Potenciální zákazníci nepreferovali v první řadě kvalitu, ale vzhledem k finančním možnostem kupujících rozhodovala cena. Lidé raději strávili prací více času, než aby si ji s pomocí profesionální techniky snažili ulehčit. Proto byly začátky poměrně těžké. Uspořádali jsme tenkrát nespočet prezentací nabízených strojů v terénu a postupem času se výsledek dostavil. Specializovali jsme se na techniku japonské výroby a během čtyř až pěti let se nám podařilo prodat téměř pět set repasovaných strojů.

Díky důkladnosti provedení musím konstatovat, že naši mechanici, kterých máme momentálně šest, se za tu dobu opravdu velmi dobře vyučili a na jižní Moravě získaly námi dodané stroje velmi dobré jméno. První zákazníci se rekrutovali především z řad vinařů, zahradníků či firem zabývajících se zahradními realizacemi. Postupem doby jsme si tak vypracovali komplexní přehled o klientele a hlavně o jejích potřebách. Momentálně jsme schopni poskytnout servis vlastně na vše, co má motor a stroje po generální opravě, které od nás odjíždějí, vypadají včetně povrchových úprav jako nové,“ přibližuje první roky provozu firmy její jednatel Martin Lacina.

S adaptéry vlastní výroby

Velice záhy se ukázala potřeba výbavy starších malotraktorů potřebným nářadím. „Pro traktory s výkonem do 50 koní nebyla nabídka potřebných adaptérů pro zimní a letní práce na profesionální úrovni nijak velká. Proto jsme vyvinuli vlastní komunální nářadí na mechanický i hydraulický pohon, ať již šlo o přední i zadní sněhové radlice, zametací kartáče, nakladače nebo přívěsy.

o2.jpg  o3.jpg
o4.jpg  o5.jpg

Tyto nástroje vyrábíme v partnerském provozu nedaleko Opavy v typizovaných řadách, ovšem vždy podle přání zákazníka a jeho potřebám a pracovním podmínkám na míru. Postačí, když nám budoucí uživatel poskytne potřebné vstupní informace a technické parametry jsme schopni upravit do konkrétních podmínek (šířka chodníků, členitost terénu a podobně),“ seznamuje s dalším předmětem činnosti firmy Martin Lacina. Sněhové radlice jsou typizované pro traktory s hmotností 600, 1500 a více kilogramů. Zametací kartáče se vyrábějí v základních verzích s pracovním záběrem 90 a 120 cm a chystá se nová řada čelních zametačů, při jejichž konstrukci budou zúročeny pětileté zkušenosti z výroby i praxe. Uvedené pracovní záběry ovšem nejsou dogmatem a vždy jsou upravitelné podle potřeby.

Krédem rychlý a spolehlivý servis

Provoz na Opavsku by měl v budoucnu fungovat také jako prodejní a servisní středisko pro oblast severní Moravy. „Snažíme se maximálně zkracovat dojezdové servisní časy. Rádi bychom, aby nepřesahovaly jednu hodinu. Proto má jeden z našich servisních techniků sídlo v Litovli a spolupracujeme i s firmami sídlícími v Čechách, které nejen prodávají náš sortiment, ale samozřejmě odebírají i komponenty, náhradní díly, nářadí a zajišťují běžný servis. Je to skutečně potřeba, jelikož se nám na trhu podařilo umístit již téměř 1200 použitých strojů a v posledních letech k nim přibývají i nové traktory,“ vysvětluje Martin Lacina.

Rozvoj se změnou statutu

Jelikož náplň činnosti firmy se podstatně rozšířila a s tím i nabízený sortiment, přistoupil Martin Lacina dosud vystupující jako fyzická osoba ke změně statutu firmy. Od roku 2011 působí na trhu společnost s ručením omezeným Traktorservis-ML. „Za rok 2010 jsme dosáhli obratu zhruba deset milionů korun, v minulém roce byl obrat dvaapůlkrát vyšší a přispěl k tomu nemalou měrou i prodej nových traktorů. Pokud chceme jít i nadále cestou většího obchodního rozvoje, musíme zajistit i potřebné zázemí. To nás vedlo k rozhodnutí, že opustíme dosud užívané prostory v Ořechově u Brna a v květnu otevřeme zrekonstruovaný areál v nedalekých Silůvkách. Získáme tak lepší prezentační prostory s rozlehlými travnatými plochami hned u komunikace a k dispozici bude i prodejna s rozšířeným sortimentem pro zahradníky i motoristy.

Jinak filozofie firmy zůstává stejná – chceme poskytovat služby menším subjektům v okruhu 50 kilometrů a věnovat se prodeji a servisu nových traktorů s vlastním nářadím na území celé Moravy. U příležitosti slavnostního otevření areálu v Silůvkách bychom v květnu rádi představili rozšířenou nabídku nových traktorů Kioti a Shibaura včetně profesionálních žacích strojů pro náročnější uživatele. Dobře víme, že nejlepší reklamou jsou již prodané stroje, které se osvědčují v praxi, ale ohlasy na naše produkty jsou zatím naštěstí velmi uspokojivé. Někde bývá, bohužel, prioritním kritériem při výběru cena bez ohledu na funkčnost, a tak umístit do praxe první kus je více než obtížné. Proto kooperujeme pouze s dodavateli, kteří jsou schopni garantovat jak kvalitu strojů, tak servisní poradenství a skladové zázemí s flexibilními dodávkami náhradních dílů. V případě traktorů Kioti spolupracujeme s jejich generálním dovozcem, firmou P & L Biskupice a toto partnerství funguje na jedničku. Stejně tak je tomu v případě importérů traktorů a žacích strojů Shibaura, společností Ittec,“ hodnotí Martin Lacina.

Kromě snahy o ještě lepší zázemí a servisní zabezpečení nastartovala společnost Traktorservis-ML v loňském roce program pro uživatele komunální techniky. Ten, kdo si zakoupí nový traktor nebo žací stroj, může získat bezplatné členství v programu

Servis partner. Jeho výhody spočívají v možnosti servisu veškeré techniky (zakoupené i od jiných dodavatelů) se slevou 20 až 30 procent. Další možností při pořízení nového stroje je odkoupení použité techniky protiúčtem. Obec se tak při koupi nového zbaví starého stroje, jehož hodnota je odečtena z kupní ceny nové techniky.

Nové traktory se líbí

Na podzim roku 2009 se firma Traktorservis-ML začala věnovat prodeji nových traktorů. Do konce roku se podařilo prodat první traktor Kioti, v roce 2010 již šel prodej nahoru. K traktorům Kioti záhy přibyly i lehčí malotraktory Shibaura a pro farmáře, vinaře, ale i komunální sféru jsou k dispozici od roku 2010 také traktory Belarus v kategorii 95 až 160 koní.

„Rádi bychom prodali tak 20 traktorů za rok, z toho polovinu tvoří jihokorejské traktory Kioti. Tyto traktory se mi pro komunální sféru jeví jako ideální. Jde o stroje konstruované bez technických záludností, nekomplikované, ale konstrukčně vyvážené, spolehlivé a pro obsluhu s patřičným komfortem. Použité převodovky jsou úměrné k výkonu motoru, dodržuje-li tak obsluha obecně platná pravidla a používá adekvátní nářadí, jde prakticky o bezporuchové stroje. Malotraktory Shibaura patří do kategorie lehčích strojů vhodných pro trávníkářské aplikace. Obecně lze říci, že mezi značkami traktorů nejsou propastné rozdíly, vždy záleží na přístupu a jejich konkrétním využití s přihlédnutím k technickým parametrům. Klademe důraz na to, aby námi dodávané sestavy byly plně funkční, proto před dodáním traktory a jejich agregace s nářadím podrobujeme pečlivým zkouškám,“ říká Martin Lacina.

Nářadí hlavně od tuzemských výrobců

Důležitým faktorem funkčnosti traktoru, a tím spokojenosti uživatele, je kvalitní nářadí. Kromě adaptérů vlastní výroby využívá společnost Traktorservis- ML především produkty tuzemských výrobců. Jimi dodávané nářadí je sice o 10 až 15 % dražší než například podobná technika čínské výroby, ale kvalita je na vyšší úrovni a ani s dodacími termíny nebývá problém. Žací techniku tak dodává společnost Vares Mnichovice, čelní sněhové radlice společnost Rybář tech sídlící v Suchdole nedaleko Blanska. Komunální přívěsy pro malotraktory vyrábí firma Agroservis Šálek a lehčí radlice pro menší traktory již zmiňovaný partnerský provoz.

Momentálně je lákadlem sortimentu výborně manévrovatelný traktor Kioti LX 500 s výkonem motoru 50 k, pohonem 4 x 4 a s natáčecí přední řiditelnou nápravou a násobičem otáček předních kol při zatáčení. Traktor je vybaven reverzní převodovkou, automatikou zadního závěsu a vývodovým hřídelem.

Nezbývá než se těšit, jaké novinky firma Traktorservis-ML připraví na letošní květen a okoření jimi slavnostní otevření nového areálu v Silůvkách.

Text a foto Roman Paleček
Uveřejněno v časopisu Komunální technika č. 3/2012