Traktorová poradna

Navrhneme Vám řešení a doporučíme vhodný model traktoru i příslušenství nejdéle do dvou dnů, obvykle během několika hodin.

Údržba zelených ploch letos s novou soupravou

5-007-(1).jpg

Sečením se sběrem i mulčováním travních ploch se zabývá ve Velkém Meziříčí a jeho okolí firma Jiřího Pálky. Postupem času, jak zakázek přibývalo, bylo nutné se vybavit potřebnou profesionální mechanizací. K ručně vedeným a traktorovým sekačkám přibyl letos na jaře čelní stranově posuvný mulčovač F.I.N.A m.e.a.a.t. TSAP/R 200 a příkopové rameno Marolin M580SX.

Sečením trávy se Jiří Pálka zabývá od roku 2007 a k nápadu provozovat tuto činnost na profesionální bázi se dostal, jak to někdy bývá, tak trochu shodou okolností. „V zimě pracuji na sjezdovce ve ski areálu ve Velkém Meziříčí a tam začaly být problémy s letní údržbou svahů, do jejichž sečení se nikomu příliš nechtělo. Speciální technika byla vzhledem k omezeným možnostem využití příliš drahá, proto město potřebné strojové vybavení nezakoupilo. S kolegou jsme tedy pořídili menší sekačku a sjezdovku začali udržovat sami. K údržbě ski areálu postupem času přibývaly zakázky, které se nám podařilo získat od městského úřadu Velké Meziříčí a Technických služeb VM, takže jsme se stávajícím vybavením přestávali stíhat. Po sedmi letech fungování dnes zajišťujeme v sezóně zakázky na sečení denně až se sedmi pracovníky a kromě městské zeleně udržujeme například skladové a průmyslové areály, plochy fotovoltaických elektráren i menší soukromé pozemky. Postupem let přibývá naštěstí stálých zakázek. Pracujeme tedy na pozemcích, které jsme si již vyčistili a práce na nich je teď snazší, “ popisuje vývoj posledních let Jiří Pálka.

Rozšíření strojového parku ukázalo další možnosti

Kromě letního sečení se firma pustila také do zimní údržby komunikací. „Do této práce se mi příliš nechtělo, přeci jenom ve ski areálu jsem v zimě vytížen, ale nakonec jsem zakoupil starší traktor Zetor 7245 Horal System s čelním vývodovým hřídelem a se zimní údržbou jsme začali vypomáhat. Jenže zima u nás nebývá dlouhá a byla by škoda, aby traktor po zbytek roku nečinně stál. Proto jsem k němu musel dokoupit letos na jaře další adaptéry. Jelikož se začaly množit požadavky na práci vyžadující nasazení příkopového ramene a mulčovače, oslovil jsem dovozce těchto adaptérů, firmu P & L, jejíž servisní a obchodní středisko má sídlo ve Velkém Meziříčí. S jejími obchodními zástupci jsme následně vyspecifikovali ideální kombinaci strojů, kterou by traktor s rezervou zvládal,“ vypráví Jiří Pálka a pokračuje: „traktor Zetor 7245 Horal System samozřejmě nepatří k nejnovějším, rok výroby 1985 mluví za vše. Ale práce zase není tolik, abych si mohl dovolit zbrusu nový stroj. Navíc se Zetory jsem srostlý od dětství a výhodou je, že přímo ve Velkém Meziříčí funguje jejich kvalitní servis včetně možnosti pořízení prakticky všech potřebných náhradních dílů. A servis i provoz traktoru je relativně laciný.“

Nové adaptéry byly vybrány adekvátně k možnostem traktoru. Byl tedy brán zřetel především na jejich hmotnost, pracovní záběr a v případě příkopového ramene samozřejmě též na dosah. „Jelikož jsme zvyklí na čelní sečení, zvolili jsme čelní agregaci mulčovače se záběrem dva metry, větší pracovní záběr jsme ani nechtěli, navíc pořízený stroj disponuje mechanickým bočním posuvem a velice dobře kopíruje terén. Příkopové rameno by zase mělo nahradit lidskou sílu na svazích,“ vysvětluje důvody nákupu nových strojů Jiří Pálka.

Profi stroje na náročnou práci

Čelní stranově posuvný mulčovač F.I.N.A m.e.a.a.t. TSAP/R 200 patří do kategorie klasických vertikálních těžkých strojů s možností čelní nebo zadní agregace vybavených reverzibilní převodovkou. Je vhodný na mulčování trávy, révoví, dřevních zbytků a náletových dřevin do průměru 10 cm. Stroj o hmotnosti 660 kg je osazen šestnácti kladivy nebo 32 kusy Y nožů. K agregaci je využitelný nosič s minimálním výkonem motoru 55 až 60 koní.

Nahrání objektu widget selhalo.

Příkopové rameno Marolin M580SX s hydraulickým systémem jištění je vhodné pro práci s traktorem o výkonu 70 až 80 koní. Širší mulčovací hlava s možností využití plovoucí polohy, jejíž osmiřadý rotor s přímým pohonem je vybaven 32 noži, má pracovní záběr 120 cm a nasazení tohoto agregátu je vhodným řešením pro mulčování trávy, keřů nebo živých plotů. Vzhledem k maximálnímu dosahu ramene 5,8 metru je stroj ideálním pomocníkem při údržbě příkopů a svahů.

Text Roman Paleček
Foto autor a archiv Jiřího Pálky