Traktorová poradna

Navrhneme Vám řešení a doporučíme vhodný model traktoru i příslušenství nejdéle do dvou dnů, obvykle během několika hodin.

V oblasti Českomoravské vrchoviny přibývá kojotů

Obec Svratka, Obec Polnička

Nespletli jsme se a nejde o příspěvek do přírodovědného časopisu. Stále jsme na stránkách Komunální techniky. Nicméně za tvrzením, že v oblasti vysočiny v posledních několika letech výrazně přibyli kojoti, si stojíme. Jihokorejské traktory Kioti s kojotem ve znaku se staly v obecních a městských technických službách velice populárními a oblíbenými pomocníky a pracuje jich tu již na sedm desítek. Jejich noví uživatelé přibyli letos mimo jiné v obci Polnička a nedalekém městě Svratka.

Na zimní údržbu místních komunikací a chodníků nebyli v Polničce dostatečně vybaveni, proto se letos rozhodli tuto situaci řešit. „Je pravda, že poslední zimy nebyly, co se sněhu týče, příliš bohaté, i když i to se může změnit. Nicméně častokrát musíme v zimním období čelit nebezpečí náledí a na to jsme nebyli připraveni. Prvotním impulsem pro nákup traktoru tedy bylo zabezpečení zimní údržby s kvalitním posypem. Na jaře je zase třeba posyp uklidit a i při této činnosti traktor s příslušným adaptérem samozřejmě využijeme. A zahálet pochopitelně nebude ani v létě, kdy je možné jej využít v dopravě i při dalších činnostech,“ vysvětluje místostarosta obce Luboš Zeman.

Letní nasazení si traktor, který pracuje v Polničce od května, již vyzkoušel a s přívěsem pomáhal při převozech posečené travní hmoty, větví a dalšího materiálu. V létě pracoval především v agregaci s přívěsem Vezeko KA 1300 R. Tento model přívěsu je hydraulicky sklopný dozadu od traktoru, sklápět lze i manuální ruční pumpou umístěnou na oji.

Na své zimní nasazení čeká v agregaci s traktorem čelní odpružená sněhová radlice Vares s pracovním záběrem 150 cm. Radlice s gumovým břitem uchycená na čelních hydraulických ramenech je natáčecí s možností práce v plovoucí poloze.

V Kraji Vysočina se nachází též město Svratka s téměř 1500 obyvateli. O technické služby se zde starají čtyři stálí zaměstnanci obecního úřadu a dalších osm pracovníků z úřadu práce.

I ve Svratce letos vsadili na traktor Kioti CK 2810 HST. „Vybírali jsme ze tří nabídek a dokonce zvažovali zda pořídit traktor, nebo univerzální nosič. Nakonec zvítězila multifunkčnost traktoru a podstatná byla i jeho příznivá pořizovací cena. Na traktor Kioti jsme měli hodně pozitivních referencí a i obsluze, která s ním bude pracovat, plně vyhovoval, což je nejdůležitější. Na velké hodnocení je ještě brzy, traktor máme od letošního srpna, ale doufám, že půjde o stroj, který využijeme v průběhu celého roku. Variabilita pracovních nástaveb je opravdu veliká a některé adaptéry chceme dokoupit již na další letní sezónu. Limitující jsou ovšem finance, jelikož investic je celá řada,“ plánuje starosta města Svratka František Mládek.

Roman Paleček