Traktorová poradna

Navrhneme Vám řešení a doporučíme vhodný model traktoru i příslušenství nejdéle do dvou dnů, obvykle během několika hodin.

Spojuje sílu velkého stroje i obratnost koňů

Suchov

Michal Štipčák se zabývá službami v lesnictví v podhůří Bílých Karpat. Jeho hlavní pracovní náplní je těžba a přibližování dřeva. Se svým otcem nejprve využívali dva velké traktory s navijákem a vyvážecím vlekem. Pro méně dostupné kopcovité terény, kterých není v jejich oblasti málo, používali koně.

„Když se otec rozhodl s prací v lese skončit, musel jsem řešit otázku, jak dál směřovat vozový park, protože jeden člověk by všechny stroje nedokázal efektivně využívat,“ říká Štipčák. Rozhodl se tedy jeden velký traktor prodat, koně již také nevyužívat a místo nich pořídit menší traktor. „Doufal jsem, že dokáže efektivně nahradit sílu velkého traktoru a přitom bude mít obratnost a dostupnost koně,“ vysvětluje.

Na podzim roku 2018 padla volba na traktor KIOTI DK5010HS s čelním nakladačem a navijákem Krpan 4SI. Po roční zkušenosti a navzdory počátečním obavám může říci, že traktor předčil jeho očekávání. „Nejvíce mě překvapila síla v terénu, kterou na první pohled malý traktor má,“ libuje si Štipčák s tím, že i v nahodilých těžbách dokáže s traktorem přiblížit 30 m3 dřeva za den, a zároveň si pochvaluje jeho obratnost i schopnost, kam se i v náročném terénu dokáže dostat. „Při práci v lese je pro mě klíčová jednoduchost a robustnost stroje, bez zbytečné elektroniky,“ doplňuje. Na skládkách a při práci s čelním nakladačem pak oceňuje podvázání čelního nakladače, které je při této činnosti důležité. Zároveň mu H-Shuttle převodovka umožňuje používat reverz bez pedálu spojky.

„A kladně hodnotím i dobrou dostupnost náhradních dílů,“ přidává Štipčák další plus. Přesvědčil se o tom osobně v okamžiku, kdy mu větev rozbila lopatku ventilátoru na motoru. „Navzdory tomu, že díl zrovna nebyl v Česku skladem, do týdne jsem ho měl z centrálního skladu v Nizozemsku,“ prozrazuje. Kromě lesnictví využívá traktor v letních měsících také při výkopových pracích na odvoz zeminy, které dokáže bez problému transportovat na vleku až 4 m3. „Pro traktor KIOTI rozhodla jeho jednoduchost, robustnost i obratnost, která mě hodně překvapila, když jsem ho před koupí zkoušel. Líbil se mi také přístup prodejce a jeho znalost nabízeného stroje. I když jsem předtím firmu P&L a značku KIOTI neznal, může je na základě vlastních zkušeností jen a jen doporučit,“ uzavírá Štipčák.

Michal Štipčák