Traktorová poradna

Navrhneme Vám řešení a doporučíme vhodný model traktoru i příslušenství nejdéle do dvou dnů, obvykle během několika hodin.

Pomocník ve shromažďovacím středisku

Olešná

Obchodní firma JOKA byla založena v roce 1992 dvěma zemědělskými inženýry, otcem a synem Marečkovými, jako sdružení dvou fyzických osob. V roce 2006 se sdružení rozhodlo pro změnu právní formy podnikání a byla založena společnost JOKA-Mareček s. r. o., která svou činnost zaměřila na import a export hospodářských zvířat. Od roku 2003 vlastní a provozuje také shromažďovací středisko v Olešné na vysočině. V současné době firma exportuje dobytek do 12 států Evropské unie a také do zemí mimo EU. Jedná se o největší shromažďovací středisko v České republice, jehož kapacita umístění dosahuje 500 kusů telat, 300 kusů zástavového skotu, 100 kusů býků a krav, 100 kusů vysokobřezích jalovic, 400 kusů prasat, 500 kusů ovcí.

Každé fungování shromažďovacího střediska je spojeno s přísnými veterinárními pravidly, což znamená zajistit komplexní servis a komfort pro zvířata určená k exportu. Podmínkou je především čisté ustájení, kvalitní krmivo, stelivo, fixační klec, dezinfekce dopravních prostředků atd. To vše obnáší spoustu práce, za kterou na středisku v Olešné zodpovídá Radek Musil, který je hospodářem a zároveň vedoucím střediska.

Vlastní traktor nám zajistil časovou nezávislost!

Několik let na středisku využívali služby a výpomoc techniky z vedlejšího zemědělského družstva, ale vždy bylo velice složité skloubit časové požadavky obou firem. Často docházelo k časovým prodlevám, což byl pro středisko velký problém. Proto se majitel společnosti JOKA- -Mareček, s. r. o. Ing. Čeněk Mareček rozhodl pořídit vlastní traktor s čelním nakladačem, od kterého si sliboval především absolutní časovou nezávislost, komfort pro obsluhu a stoprocentní spolehlivost. Již delší dobu vybírali vhodný stroj a srovnávali s ostatními konkurenčními značkami traktorů. „Nakonec jsme se rozhodli zakoupit traktor Kioti PX9020PC od společnosti P&L, který je dostatečně výkonný a silný pro naši práci a přitom vyhovuje našim pracovním podmínkám. Umožňuje hladký průjezd úzkými chodbami ve stáji, a to jak při stlaní, tak při vyhrnování hnoje. Další důležitou podmínkou bylo, aby zajistil komfort a pohodlí obsluze Musilovi, který s traktorem dnes a denně pracuje,“ říká Ing. Mareček. Vzhledem k tomu, že nejsme klasifikováni jako klasický zemědělský podnik, nemáme nárok téměř na žádné dotace, byla dalším kritériem výběru traktoru také příznivá cena.

V současné době traktor využíváme především pro stlaní, vyhrnování a odvoz hnoje. Součástí traktoru je také čelní nakladač s vidlemi, který je jednak dostatečně odolný a jednak prokazuje vysokou nosnost i při větším zdvihu či manipulaci s balíky sena. Nyní, díky časové nezávislosti, pracujeme rychleji a efektivně, popisuje Radek Musil. Rovněž velmi oceňuji vynikající manévrovatelnost stroje ve stísněném prostoru – vždyť poloměr otáčení je pouhých 3,9 m. K práci traktoru s čelním nakladačem je nutný reverzor – zvažovali jsme jednoduchý traktor s mechanickou reverzací, ale nakonec jsem velmi rád, že jsme se rozhodli pro variantu elektrorhydraulického reverzoru – tedy změnu směru jízdy provádím pohodlně páčkou pod volentem, bez nutnosti sešlápnout spojku.Dnes si už jiné řešení ani neumím představit, dodává Musil.

Ve společnosti JOKA-Mareček s. r. o. plánují aktivní využívání traktoru po celý rok. Současně s traktorem si pořídili na shromažďovací středisko velkou radlici na sníh, která bude v zimním období provádět úklid sněhu po celém areálu.

Kateřina Mičánková