Traktorová poradna

Navrhneme Vám řešení a doporučíme vhodný model traktoru i příslušenství nejdéle do dvou dnů, obvykle během několika hodin.

Komfort i výkon traktoru se obsluze líbí

Heřmanice v Podještědí

Za zkušenostmi s provozem traktoru Kioti EX50 HST jsme se vypravili na úpatí Lužických hor do Heřmanic v Podještědí, kde má svůj centrální prodejní sklad společnost Kobryn. Ta sice působí na trhu především jako dodavatel materiálů pro suchou stavbu, nicméně provozuje i další spektrum činností a při jedné z nich nachází uplatnění i zmiňovaný traktor.

Společnost Kobryn se zabývá prodejem sádrokartonů, izolací a podhledových konstrukcí včetně montáží již od roku 1994 a spolupracuje s domácími i zahraničními výrobci.
„Kromě toho jsme v Heřmanicích v Podještědí začali provozovat penzión Česká hospoda se 110 lůžky, restaurací, bowlingem i tenisovým kurtem. Přemýšleli jsme, jak návštěvníkům u nás pobyt ještě více zatraktivnit a využít ubytovací kapacity i v zimních měsících. A tak se zrodila myšlenka na stavbu fotbalového areálu. Zde funguje od loňského roku sportovní plocha s umělou trávou a chystáme se i do výstavby hřiště s přírodním povrchem. Fotbalové oddíly začaly náš areál využívat k zimním soustředěním a proto bylo nanejvýš nutné pořídit spolehlivou techniku, se kterou bychom mohli v zimě plochu stadionu udržovat tak, aby byla provozuschopná. K nákupu traktoru a potřebných adaptérů byl tedy jen krůček. Nový traktor jsme pořídili vloni na podzim a rozhodli se pro jihokorejský stroj Kioti EX50 HST,“ vysvětluje jednatel společnosti Zdeněk Kobryn.

První zkušenosti jsou dobré

Letošní zima byla poměrně příznivá, sněhu příliš nepadalo, traktor a jeho schopnosti opravdu prověřilo až několik únorových týdnů bohatých na sněhovou nadílku. Od podzimu stroj odpracoval zhruba 120 motohodin, ale účel, pro který byl zakoupen, podle vyjádření majitele i obsluhy plní, a tak s jeho provozem včetně pohodlí při práci vládne spokojenost.
Největší penzum práce zvládl prozatím v agregaci se sněhovou radlicí s pracovním záběrem dva metry. „Raději jsme zvolili model traktoru s vyšším výkonem 50 koní, který může bez problémů pracovat s výkonnějšími adaptéry, sněhová radlice tuzemského výrobce, společnosti Rybář tech, plně vyhovuje a nosič agregaci velmi dobře zvládá,“ uvedl zástupce dodavatele traktoru i příslušenství Martin Bartoš.
„Se sněhovou radlicí odvedl traktor v zimních měsících sedmdesát procent práce, ale vyzkoušeli jsme ho i se sněhovou frézou a zametacím kartáčem. Nasazení kartáče při úklidu sněhu z umělého povrchu je ovšem podle získaných zkušeností vhodné pouze pro malou vrstvu čerstvého sněhu, jinak není údržba dokonalá,“ poznamenává Zdeněk Kobryn.

Nářadí podle potřeby

S chystanou výstavbou travnatého hřiště se rozšíří i pole působnosti traktoru, který nebude zahálet ani v letní sezóně. Při údržbě hrací plochy se uplatní v agregaci s rozmetadlem hnojiv, postřikovačem, bránami, či při provzdušňování trávníku. V areálu hřišť se počítá s jeho nasazením při mulčování okolních travnatých ploch. A další aplikace je možné volit a dokupovat podle momentální potřeby.
Od komunálu po zahradu
Dodavatelem traktoru byla společnost Bartoš nářadí se sídlem ve Frýdlantu. Na trhu působí od roku 1994 a od roku 2004 se věnuje kromě prodeje zahradní techniky také technice komunální. Nabídka značek je opravdu široká a od loňského roku ji ještě obohatily traktory Kioti. „Techniku nejen prodáváme, ale poskytujeme na ni i záruční a pozáruční servis. Momentálně zaměstnáváme devět lidí a provozujeme prodejny ve Frýdlantu a Liberci,“ upozornil jednatel společnosti Martin Bartoš. Jak uvedl, traktor Kioti EX50 HST působící v Heřmanicích je zatím jejich prvním prodaným kusem této značky, ale díky velmi dobré spolupráci s dovozcem traktorů Kioti do České republiky, společností P&L, by nemělo nic bránit dalším úspěšným kontraktům.

Roman Paleček