Traktorová poradna

Navrhneme Vám řešení a doporučíme vhodný model traktoru i příslušenství nejdéle do dvou dnů, obvykle během několika hodin.

Traktor s kompletní výbavou pro zimu i léto

Technické služby Lanškroun

Jako společnost s ručením omezeným ve stoprocentním vlastnictví města pracují Technické služby Lanškroun. Kromě svozu odpadů, zemních prací, úpravy zeleně či pronájmu techniky a dalších činností spravují technické služby také sportovní halu a městský sportovní areál.

V září 2012 byl slavnostně otevřen lehkoatletický stadion Romana Šebrleho pojmenovaný po místním rodákovi, olympijském vítězi a světovém rekordmanovi v desetiboji. Součástí stadionu určeného široké veřejnosti je fotbalové hřiště s umělou travnatou plochou odpovídající oficiálním pravidlům pro pořádání soutěžních zápasů. Se zahájením provozu nového areálu bylo třeba také řešit jeho technické zabezpečení a údržbu.
„Ve výběrovém řízení jsme oslovili čtyři dodavatele techniky a v konečném hodnocení zvažovali dvě nabídky. V rámci požadovaných kritérií nakonec zvítězil malotraktor Kioti CK35 HST s potřebnými adaptéry pro letní i zimní údržbu. Důležitá byla dodací doba, jelikož zima začala nebezpečně klepat na dveře. Nikdo nemohl tušit, že první řádná sněhová nadílka nás překvapí již koncem října. Jeden fotbalový soutěžní víkend jsme si tedy ještě museli poradit bez nové techniky, nový traktor i s nářadím byl v řádném dohodnutém termínu předán 29. října,“ vypráví jednatel Technických služeb Lanškroun Vladimír Skalický.
Hlavním uživatelem traktoru bude lanškrounský fotbalový oddíl. Na umělém fotbalovém trávníku zajistí nová technika standardní údržbu. V zimě bude zabezpečovat především odklízení sněhu, v létě aplikaci granulátu. V areálu se uplatní také při sečení trávy a sečení zajistí i na stávajícím přilehlém fotbalovém stadionu s přírodní trávou.
Kompaktní traktor Kioti CK 35 HST s výkonem motoru 34 koní a hydrostatickým systémem pojezdu pohání úsporný a ekologický dieselový motor. Traktor se vyznačuje snadnou obsluhou a údržbou. Plochá pracovní platforma nabízí maximum pohodlí a snadnou dostupnost všech ovládacích prvků. Výhodou je též příznivá hmotnost traktoru. Díky výkonné pracovní hydraulice může být ke stroji agregována řada pracovních adaptérů.

Práce v zimě

V zimní sezóně bude traktor pracovat například s oboustranně otočitelnou sněhovou radlicí N.O.P.O.Z.M. s pracovním záběrem dva metry.
Další variantou zimní údržby je agregace se sněhovou frézou INZECO SF 1500 se záběrem 1,5 metru. Ta je určena k odstraňování souvislé vrstvy sněhu do výše 300 mm na středně velkých rovných a mírně zvlněných plochách s maximálním sklonem do 12°. Frézu s natáčecím výhozovým komínem lze agregovat pomocí předního závěsu. Pro pohon využívá fréza přední vývodový hřídel traktoru.
Zimní výbavu doplňuje rozmetadlo Eco Technologies XTA-250 s obsahem 250 litrů a pracovním záběrem 1,2 až 8 metrů. Rozmetadlo s robustním žárově pozinkovaným rámem a ochrannou clonou nosiče je vybaveno násypkou materiálu, rozmetacím talířem s lopatkami a omezovačem rozhozu. Šířka rozhozu a dávkování jsou nastavitelné.

Adaptéry i pro letní využití

Rozmetadlo se při rozhozu granulátu na umělý travnatý povrch uplatní i v létě. Kromě toho bude traktor nejvíce zapřažen při sečení přírodních travnatých ploch.
K této činnosti je vybaven mezinápravovým třírotorovým systémem sečení Zappator JET Ventrale 150 s pracovním záběrem 150 cm. Tato sekačka poháněná od mezinápravového PTO může pracovat s bočním, nebo zadním výhozem. Je vybavena dvěma výškově nastavitelnými pojezdovými koly a antiskalpovacími kolečky. Toto zařízení lze též dovybavit mulčovací sadou, ale vzhledem k hlavnímu zaměření činnosti (sečení fotbalového trávníku) bude využita hlavně agregace s vysavačem trávy, listí a komunálního odpadu Eco GrasVampir. Stroj s výkonnou a tichou sací turbinou disponuje teleskopickým zdvihem s výškou výsypu do 190 cm. Pro snadné čištění je vysavač vybaven sklopným odvětrávacím spoilerem.

Kompletní dodávka „na klíč“

Traktor včetně adaptérů dodala ve spolupráci se společností P & L (výhradní dovozce traktorů Kioti) firma LGD Technika. Ta působí na trhu od podzimu 2009, ovšem čerpá z více než desetiletých zkušeností s prodejem a servisem komunální a zahradní techniky na území celé České republiky. V celé ČR nabízí a servisuje společně s firmou TopKarMoto s. r. o. především jednoosé nosiče rakouského výrobce Reform Werke Wels. Nabídku doplňují celorepublikově finské kloubové nakladače Avant. Oblastně nabízí společnost se sídlem v Pastvinách nedaleko Žamberka, kde se nachází prodejna zahradní techniky a servisní zázemí, stroje značky Seco Group Jičín, Honda, či další zahradní techniku a od letošního roku také traktory Kioti.
„S prodejem traktorů Kioti jsme začali před několika měsíci a ten lanškrounský je naším druhým, jež si našel své uživatele. Do komunální sféry se model CK 35 určitě hodí, díky svému rozchodu může být využitý při zimní údržbě užších chodníků a vzhledem k nízké hmotnosti velmi dobře pomůže při sečení travnatých ploch. Věřím, že sázka právě na tuto značku byla dobrou volbou a jihokorejské traktory do budoucna vhodně doplní náš stávající sortiment,“ říká jednatel společnosti LGD Technika Stanislav Langr.

Roman Paleček